Ayvalık’ta Tavuk Adası huzursuzluğu

Posted by

MERT İNAN İstanbul – İş insanı Dikran Masis’in satın aldığı Tavuk Adası’ndaki tarihi manastırda, Anıtlar Kurulu’ndan alınan izin sonrası restorasyon çalışması başlatıldı. Ayvalık Tabiat Platformu, Ayvalık Tabiat Derneği ile TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi yöneticileri, yapılan işlemlerin hukuka aykırı olduğunu öne sürüyor.

“Tarla niteliğinde”

Milliyet’e konuşan Platform Sözcüsü Nebahat Dinler, “Tavuk Adası 1. derece doğal sit alanıdır ve yapılaşma yasağı olan bir yerdir. Özel mülk olan yer de tarla niteliğindedir. Tarla niteliğinde olan yerlere ruhsat düzenlenemez, yapılaşma izni verilemez. Verilen ruhsatlar ve yapılan işlemlerin hepsi hukuk dışı. Tavuk Adası’nda yapılacak her türlü olası faaliyet için kılavuzumuz, tabiat parkının anayasası diyebileceğimiz Ayvalık Adaları Tabiat Parkı 1/25.000 Ölçekli Uzun Devreli Gelişme Planı’dır. Mutlak koruma alanında kepçelerle yollar açılması ve hafriyat çalışmaları başlaması üzerine Kaymakamlığa ikinci bir dilekçe verdik” dedi.

‘Derhal durdurulmalı’

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi Başkanı Betül Dikici de “Ruhsatlar ve yapılan işlemlerin hepsi hukuk dışıdır. Projenin derhal durdurulması gerekiyor. İmar planı olmayan bir alana Koruma Kurulu tarafından plan onayı veriliyor” dedi. 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.