Arnavutluk ile Bulgaristan ortasında güç muahedesi imzalandı

Posted by

Arnavutluk’un başşehri Tiran, Arnavutluk’un Albgaz şirketi ile Bulgaristan’ın en büyük özel gaz şirketi Overgas ortasındaki muahedeye mesken sahipliği yaptı.

Albgaz ile Overgas ortasında Tiran’da ülke ve Balkan bölgesinde gaz kaynaklarının çoğaltılması için mutabakat imzalandı.

Muahedenin imza merasimine ABD’nin eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Arnavutluk Güç Bakanı Belinda Balluku’nun yanı sıra Albgaz Yöneticisi Arber Avrami ile Linden Energy, Overgas Yöneticisi Svetoslav Ivanov katıldı.

Arnavutluk Güç Bakanı Balluku, merasimde gerçekleştirdiği konuşmasında muahedeyi, Arnavutluk’un gazlaştırılma konusunda stratejik projeler açısından kıymetli bir adım olarak gördüğünü lisana getirerek, Arnavutluk’un Vlora limanındaki LNG projesinin ülke için kıymetli bir proje halindeyken artık bölgesel kıymete sahip olduğuna dikkat çekti.

MUAHEDE İLE BÖLGE ÜLKELERE DE GAZ SAĞLANACAK

Mutabakat ile Arnavutluk’un ve bölge ülkelerinin gaz kaynaklarının çoğaltılmasına yönelik ortak çalışmalar yürütülmesini öngörüyor.

Arnavutluk’un doğalgaz şebekelerinin kurulması amaçlanan mutabakat ile Kuzey Makedonya ile Kosova üzere ülkelerde gaz tedarikinin inançlı hale gelmesi getirilmesi tarafında çalışmalar yapılacak ve bu ülkelerin Rus gazına olan bağlılıklarının azaltılması için gerekli ortak çalışmalar yürütülecek.

Mutabakatın hayata geçmesiyle Arnavutluk’un güneyinde bulunan Vlora kentindeki LNG Vlora gaz limanı ve depolama alanın inşası, hem ABD’nin hem de Kuzey Makedonya ve Kosova’nın dikkatini çeken bir proje haline geleceği belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.