Anayasa Mahkemesi’nden Fiyat İstikrar Komitesi kararnamesine iptal

Posted by

Anayasa Mahkemesi, Fiyat İstikrarı Komitesi Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni Anayasa’ya terslik gerekçesiyle iptal etti.

Anayasa Mahkemesi, 30 Haziran 2021 tarihli Fiyat İstikrarı Komitesi kurulmasına ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ni iptal etti.

Kararnamenin anayasaya ters olduğu teziyle CHP’nin başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi kararnamenin tümünü oyçokluğuyla anayasaya alışılmamış bularak iptal etti.İ

‘KARARNAME İLE KURULAMAZ’

İptalde yetki gaspı münasebet gösterilerek bu hususun Cumhurbaşkanı kararı ile değil kanunla düzenlenmesi gerektiği belirtildi. Kararda Anayasa’nın “Kanunla düzenlenmesi gereken hususlarda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamaz” kararına atıf yapıldı.

Kararda bu komitenin rastgele bir bakanlık teşkilatına bağlı olmadığı, bununla birlikte yapısı Cumhurbaşkanlığı’nca düzenlenecek kurumların ortasında yer almadığı ve bu nedenle kanunla kurulmasının uygun olduğu belirtildi.

FİYAT İSTİKRARI KOMİTESİ NEDİR?

Fiyat İstikrarı Komitesi, fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis edilmesi ve sürdürülmesini sağlamak emeliyle kurulmuştu. Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında toplanan komite bugüne kadar 6 toplantı gerçekleştirmişti.

Komite Hazine ve Maliye Bakanlığının uyumunda, Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı, Sanayi ve Teknoloji bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Strateji ve Bütçe Lideri ile Merkez Bankası Lideri’nden oluşuyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.