354.2 milyon TL ödenek ayrılmıştı: Ulusal Saraylar 409.2 milyon TL harcamış!

Posted by

Kurumlara yılbaşında bütçe yasası ile ödenek veriliyor. Yasa, Meclis’te evvel Plan ve Bütçe Komisyonu’nda daha sonra da Genel Kurul’da tartışılıyor ve kabul ediliyor. Akabinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Bu yıl bütçe kâfi olmadığı için temmuzda ek bütçe çıkarılmak zorunda kalındı. Lakin bu da tekrar TBMM’de görüşülerek yasa ile yapıldı. Bütçe maddelerine bağlı cetvellerde kurumlara o yıl içinde ayrılan ödenekler yer alıyor. Fakat daha yılın sonu gelmeden sekiz ayda kimi kurumlar, Bütçe Yasası’na bağlı cetveller ile verilen ödeneği zorlamaya başladı.

GSB SINIRDA

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın datalarına nazaran Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı’na Bütçe Yasası’na bağlı cetveller kapsamında 354.2 milyon TL ödenek ayrıldı. Buna rağmen Ulusal Saraylar’ın sekiz aylık harcaması, bu ödeneği aşarak 409.2 milyon TL’ye ulaştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na (GSB) da 27.9 milyar TL ödenek verilmişti. Sekiz aylık harcama 27.6 milyar TL oldu. Ödeneğin aşılmasına çok az kaldı. AB Başkanlığı’nın bütçe ödeneği 2.3 milyar TL olarak belirlendi. Harcaması 2.1 milyar TL’ye ulaştı. Bu ortada Cumhurbaşkanlığı’nın bütçe cetvellerinde yer alan ödeneği 4.1 milyar TL’ydi. Sekiz aylık masrafı 3.4 milyar TL’ye çıktı. Bütçede içerisinde temsil, tanıtma, ağırlama, toplantı ve tertip harcamalarının yer aldığı sarfiyatlar de süratle toplam ödeneğe yaklaşıyor. Bu işler için toplam 430.9 milyon TL ayrılmıştı. Sekiz aylık harcama 383.8 milyon TL oldu.

KİRAYA GİDENLER

İktidar her yıl taşıtlar konusunda tasarrufa gidileceğini vaat ediyor. Buna rağmen bütçeden her ay milyonlarca TL taşıt kiralamalarına aktarılıyor. Hizmet alımları içerisinde taşıt kiralama masraflarının sekiz aylık meblağı 816.5 milyon TL’ye çıktı. Birebir kapsamda hava taşıtı kiralama sarfiyatları de 147.1 milyon TL’ye ulaştı. Birçok kamu kurumu, hizmet binaları için kiralama yapıyor. Başkentte kimi bakanlıklar da kiraladıkları binalarda faliyet gösteriyor. Bunlara da milyonlarca lira gidiyor. Bütçeden hizmet alımı kapsamında “hizmet binası kiralama giderleri” için ocak-ağustos periyodunda 366.8 milyon TL çıktı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.