2 trilyon dolar kayboldu! Kriptolar için sert düzenleme daveti

Posted by

İngiltere Merkez Bankası’nın Mali Siyaset Komitesi’nden Salı günü yapılan açıklamada, dijital varlıkların toplam piyasa bedellerinin 2021 sonunda neredeyse 3 trilyon dolar olan tepeden yaklaşık 900 milyar dolara düştüğünü söyledi. Son aylardaki çok dengesizlik, ziyanına satışlara yol açan likidite uyumsuzluklarına ve iştirakçilerin kaldıraçlı durumlarını kapatmalarına yol açtı. Bu durum da piyasanın zayıflığını ortaya çıkardı.

İngiltere Merkez Bankası, piyasanın bu özelliklerinin fiyatlardaki düşüşü artırma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. İngiltere ve Avrupa’daki düzenleyiciler, kripto piyasasının bütün finansal sisteme ziyan verebileceğinden tasa duyduklarını söyleyerek kesime karşı telaffuzlarını sertleştiriyorlar. İngiltere Merkez Bankası, Aralık ayında kripto varlık piyasasının süratle büyümesinin İngiltere finansal sisteminin istikrarı için bir risk oluşturabileceği istikametindeki ikazını yinelemişti.

İngiltere Merkez Bankası Lider Yardımcısı Jon Cunliffe Ekim ayında, kripto piyasasının ivedilikle düzenlenmediği takdirde bir tehdit oluşturabileceğini söylemişti. Banka, kripto piyasalarındaki son dengesizliğin şimdilik sistem için bir risk oluşturmadığını belirtti. Lakin, kripto piyasalarındaki hareketler ve bunların bankalar ve öteki piyasalarla olan teması artmaya devam ederse ve kripto piyasasının düzenlenmesine dair bir adım atılmazsa sistemik riskler ortaya çıkabilir. İngiltere Merkez Bankası “Söz konusu durum, bahsi geçen piyasalardaki gelişmeleri ele almak hedefiyle, düzenlemelere ve hukuk yaptırımlarına duyulan gereksinimin altını çiziyor” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.